Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1920-1929 Modası

  • Kasım 19, 2023
  • 4 min read
1920-1929 Modası
1920-1929 Modası

1920-1929 Modası

Kadın Giyim

1920’lerin şafağında, dünya hâlâ Birinci Dünya Savaşı’nın etkisindeydi. Yeni on yılın başlamasından bir yıldan biraz fazla bir süre önce sona eren çatışmanın toplum, kültür ve moda üzerinde temel ve geri döndürülemez bir etkisi oldu. Bu yeni tarzların olmazsa olmazı, daha önce kadın modasında görülmemiş bir sadelikti.

“Daha kullanışlı, modern bir kadın gardırobunun geliştirilmesi 1920’lerin önemli bir trendiydi ve on yıl ilerledikçe elbisenin giderek basitleştirilmesiyle sağlandı. formalitenin ve çoklu katmanların reddedilmesi, rahatlık ve daha hafif, daha doğal bir görünüm halini aldı.

Bu sadelik , on yılın çoğuna hakim olan popüler boru şeklindeki görünümünü yarattı. Bu görünüm, düşük belli ve ekonomik kumaşlarda oluşturulabilecek sürünen etek çizgileriyle 1920’lerin elbisesini temsil ediyordu. Dönemin önde gelen tasarımcılarından biri olan Coco Chanel bu tarzın yaygınlaşmasına yardımcı oldu. Bel çizgileri 1923’e kadar düştüğü ve 1928’de yeniden yükselmeye başladığı için, on yıl boyunca hem bel çizgileri hem de etek boyları benzer, ancak ters yönde projeksiyonlar izledi; Etek boyları 1926’ya kadar yükselirken, tekrar düşmeye başladı.

Kadınlar için yirmili yıllarda büyük bir popülariteye sahip olan bir başka trend de, günlük giyim olarak giyilen spor kıyafetleriydi. Spor giyim uzun zamandır erkekler için kabul edilebilir bir gündelik giyim biçimiydi, ancak 1920’lerde kadınlar için de kabul edilebilir hale geldi. 1920’lerde spor kıyafetlerinin popülaritesi, yirmilerin en popüler tarzlarının çoğu gibi, genellikle Coco Chanel’e atfedilir, ancak Jane Regny ve Jean Patou gibi tasarımcılar da spor giyim trendine katkıda bulundu.

Erkek Giyim

1920’lerde kadın giyimi sadeliğe değer veriyordu, erkek giyimi de öyle. Erkekler gün boyunca kolalı yakalardan ve resmi üç parçalı takımlardan uzaklaştı. Bunun yerine, yumuşak yakaları ve genellikle yelek olmadan giyilen bir veya iki düğmeli takım elbise ceketlerini benimsediler.
Erkek modasındaki en önemli gelişme, iki benzersiz pantolon türünde gerçekleşti

Kadın giyiminde olduğu gibi, görünümün tamamlanması gerekiyordu. Erkekler genellikle saçlarını kısa giyer ve bir şapkayla örtülürdü: popüler stiller arasında mevsime ve erkeğin durumuna bağlı olarak keçe şapka, fötr şapka veya fötr şapka, düz şapka veya hasır kayık vardı. 

Çocuk Giyim

1920’lerde çocuk giyimi, yeni teknolojiden ve çocukların gelişimine yönelik araştırmalardan yararlandı (Shrimpton 49). Önceki on yılların katmanları ortaya çıktıkça hareket özgürlüğü ve rahatlık ön planda tutuldu ve kadın ve erkek giyiminde olduğu gibi, ev dikişi modellerinin sunduğu basit stillerde görüldüğü gibi sadelik anahtar hale geldi

Genç kızlar genellikle pamuklu veya ketenden yapılmış basit bol elbiseler giyerlerdi, ancak bu palto gibi kadife özel günler için popülerdi.Elbiselerin boyları yaşa göre değişmekte ve kızlar büyüdükçe uzamaktadır.Önlükler, desenli kumaşlar ve nakışlar, on yıl boyunca kızların giyiminde popülerdi.

Kızların kıyafetleri gibi, erkek pantolonunun uzunluğu da yaşına göre belirlenirdi. Küçük erkekler tunik veya kazak ile şort giyerken, daha büyük erkekler genellikle benzer üstleri olan uzun pantolonlar giymeye başladı. Hem kadın hem de erkek giyiminde olduğu gibi, kriket ve tenisin pazen pantolonları ve yünlü blazerleri erkek çocuklar için kabul edilebilir bir günlük giyim haline geldiğinden erkek giyiminde de spor giyimden ilham alındı ​.Üniformalar tam anlamıyla aşağıdaki gibi kriketten ilham alan şapkalarla tamamlanıyordu.

Bebek Giyim

On yıl boyunca bebek giyimindeki en önemli gelişme, olan, şimdi tulum olarak adlandırabileceğimiz tulumun yükselişiydi.

Tulumlar yeni giysilerdi.Sade, kolay yıkanabilen kumaşlardan üretilen bu ürünler anneler için kullanışlıydı ve emekleme dönemindeki bebekler ve küçük çocuklar için geleneksel hantal kombinezonlara göre çok daha fazla hareket özgürlüğü sağladı.

1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir