Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1940 1949 Modası

  • Temmuz 25, 2022
  • 4 min read
1940 1949 Modası
1940-1949 Modası

1940-1949 Modası

Kadın Giyim

1930’ların kapanışı, beraberinde II. Dünya Savaşı’nın başlangıcını getirmişti. 1910’larda Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı da 1940’ların ilk yarısında ve hatta savaş bittikten sonra modayı derinden etkiledi. Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri, savaşın etkisiyle 1940’ların ilk yarısında farklı moda hikayelerine sahipti.

1940’ların şafağında, Fransa uzun zamandır kadın moda tasarımının merkezi olarak kurulmuştu. Ancak 1940’a sadece altı ay kala Alman kuvvetleri Paris’i işgal etti ve bu işgal 1944’ün sonlarına kadar sürecekti. İşgalin başlangıcında bazı tasarımcılar Paris’i terk ederken, birçoğu kaldı ve tasarım yapmaya devam etti. Fransa, ABD ve İngiltere’den koptuğu için, bu tasarımlar Fransa dışında görülmedi ve diğer ülkelerin giydiklerinden büyük ölçüde ayrıldı.

Fransa dışında, savaş sırasında moda, karneye dayalıydı. İş kıyafetleri ve üniformalar, savaş sırasında “moda”nın en yaygın biçimleriydi. Yardımcı giysiler, karne kuponlarıyla satın alınabilirdi.

Savaş 1945’te sona erdi, ancak hayat bir anda normale dönmedi ve buna moda da dahildi. Kıyafet tayınlaması 1949’a kadar Britanya’da yürürlükte kaldı ve hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de hala malzeme sıkıntısı vardı.
Yeni Görünüm, yuvarlak omuzlar, sıkı bir bel ve – önemli ölçüde – uzun, tam bir etek ile karakterize edildi.eyaz, özel dikim bir ceket ve tam, pilili siyah eteğe sahipti. “Yeni” olarak anılsa da, tasarımlar aslında savaş öncesi tarzlardan gelişti.
merika 1940’lar boyunca spor giyim devrimine öncülük etti.
yüksek belli pantolonları ve düğmeli gömleğinin ekran dışı görünümü, bir üniforma üzerinde sınırlandı ve 1940’larda ortaya çıktı.

Erkek Giyim

1930’ların sonlarında kırklı yılların ilk yarısında olduğu gibi büyük ölçüde aynı kaldı ve yeni Faydalı stiller öncelikle daha az malzeme kullanımına uyum sağlamak için değişti.

Erkek giyimi de katı kurallara tabiydi: tek sıralı ceketler kruvaze stillerin yerini aldı, yaka boyutu ve cep sayısı kısıtlandı; aynı şekilde pantolon dikiminde de daha az malzeme kullanılacak ve kıvrıklar ortadan kaldırılacaktı. Bu kemer sıkma kısıtlamaları, yalnızca Utility serilerine değil, iç pazar için üretilen tüm giysilere uygulandı.

Çocuk Giyim

Uzun yıllar önce olduğu gibi, çocuk giyimi 1940’larda büyük ölçüde yetişkin modasını takip etti. Çocukların kıyafetleri de karneye bağlanırken, hükümetler çocukların büyüdükçe daha fazla yeni kıyafete ihtiyaç duyacağını kabul ettiğinden, kıyafetlerinin puan değerleri daha düşüktü ve bu da daha az kuponla daha fazlasının satın alınmasına izin verdi. Hamile annelere yer verilmezken, bebeklere fazladan kupon verildi. Çocuklar için de yardımcı giysiler yapıldı.
Bu tür kısıtlamalarla birlikte, ikinci el ve ev yapımı giysiler özellikle savaş sırasında çocuklar için popülerdi. Kazak ve hırka gibi el örgüsü giysiler küçük çocuklar için kolay ve popüler ürünlerdi. Genç erkekler, daha resmi durumlar için bir blazer veya ceket ile şort veya pantolon ya da gündelik giyim için kazak giyerlerdi.

Örme parçaların yanı sıra pamuklu elbiseler genç kızlar arasında popülerdi. Çoğu tasarımda Peter pan yakalar, kabarık kollar ve tam etekler vardı. Korse üzerinde büzme özellikle yaygındı. 1930’larda kız elbiselerinin yüksek belli olduğu yerlerde, kırklı yıllardaki çoğu stil, doğal belleri tanımlıyordu. Daha büyük kızlar pileli etekler ve ceketler giyiyorlardı v Kızlar öncelikle elbise ve etek giyerken, çok genç kızlar bazen tulum giyerdi. Kırklı yılların sonlarında, önlükler elbiselerin üzerine giyilirdi ve 1940’lar boyunca ekoseler, şemsiyeler, çiçekler ve parlak renkler zıt beyaz yakalarla giyilen popüler seçimlerdi.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *