Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1950-1959 Modası

  • Mayıs 31, 2022
  • 5 min read
1950-1959 Modası

1950-1959 Modası
1950-1959 Modası

1950-1959 Modası

1950’lerde moda erkek ve erkek çocuk modası daha günlük bir tarza doğru ilerlerken, kadın ve kız çocuk modasında zarafete ve mükemmel uyumlu aksesuarlar ön planda tutuldu.

Kadın Giyim

1950’lerde kadın giyimine hakim olan popüler görünüm aslında 1940’ların sonlarında ortaya çıktı. Şubat 1947’de Christian Dior’un “Yeni Görünümü” ortaya çıktığında, anında bir başarı elde etti ve kıskaçlı beli ve tam etekli silüeti 1950’lerin ortalarına kadar önde gelen stil olarak kaldı. On yıl ilerledikçe, baskın siluet giderek daha düz ve daha ince hale geldi ve moda ilham almak için yeni “genç”e bakmaya başladıkça, on yılın başlarındaki zarafet ve formalite azalmaya başladı.

Kadınların bazı durumlarda pantolon giymesi giderek daha kabul edilebilir hale gelse de, ellili yılların genel modası kadınsılığa ve formaliteye yöneldi. Kokteyl elbisesi halka tanıtıldığı için bu özellikle gece kıyafetlerinde geçerliydi. Yeni kokteyl partisinde giyilen bu elbiseler, günlük kıyafetlerle gece elbiseleri arasında kalıyor, bir günlük elbisenin boyuna kadar iniyor ama gece kıyafetleri gibi süsleniyordu.

Erkek Giyim

18. yüzyılda takım elbisenin yükselişinden bu yana, İngiltere’de Teddy Boys’un yükselişine ve ellili yıllarda Hollywood yıldızları Marlon Brando ve James Dean’e benzeyen asi gençlerin yükselişine kadar erkek modasında çok az dramatik değişiklik görüldü. Belirgin bir şekilde, bu tarzların her ikisi de seçkinlerden gelmek yerine işçi sınıfı erkekleri tarafından benimsenmiş veya esinlenmiştir.

Hem Avrupa’da hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde genç erkekler yeni stiller benimsemeye başlarken, erkekler için resmi günlük giyim ve gece kıyafetleri 1950’ler boyunca aynı çizgide devam etti. Takım elbiseler kırklı yıllarda başlayan bol şeklini korurken, figür 19’daki gibi ince kravatlar ön plana çıktı. Erkeklerin resmi giyimindeki en büyük değişiklik, parlak sarı Arrow gömlek reklamında görüldüğü gibi artan renk varlığıydı. Kravat ve kuşak gibi smokin aksesuarları bir renk çoğunlugu arttı.Ceket gibi daha az resmi gece kıyafetleri siyahtan farklı bir renkte olabilir. Renk, günlük gömleklere ve kazaklara da sızmaya başladı.İlk olarak kırklı yılların sonlarında görülen Hawaii gömleği, ellili yıllar boyunca erkekler için popüler bir seçenek olmaya devam etti.

Çocuk Giyimi

1950’lerde çocuk modası, yetişkin meslektaşlarında bulunan eğilimleri yansıtıyordu. Genç kızlar tam etekli elbiseler ve mükemmel uyumlu aksesuarlar giyerken, genç erkekler giyim seçeneklerinin daha rahat hale geldiğini gördü. Yetişkin giysilerinde de kullanılan yeni sentetik malzemeler, yıkanmaları daha kolay olduğu için çocuk giysilerinde giderek daha fazla kullanılıyordu.

Daha önceki yıllarda, genç erkekler uzun pantolonlara geçiş yapacak yaşa gelene kadar tipik olarak yakalı gömlekler, kravatlar, blazerler ve şortlar giyiyorlardı. Ancak, 1950’lerde, tıpkı gençler ve genç erkekler gibi, erkeklerin çoğu durumda kot pantolon giymesi giderek daha kabul edilebilir hale geldi. On yıl boyunca genç erkeklerin kravat takması ender hale geldi ve en rahat ortamlarda yakalı gömlekler terk edildi. Renkli ve desenli kısa kollu, yakalı gömlekler günlük giyimde popüler seçeneklerdi.

Kırklı yıllarda popüler olan örme kazaklar ve hırkalar, genç erkeklerin ceket veya blazer giymesi daha az yaygın hale geldiğinden ellili yıllarda popüler olmaya devam etti.

1950’lerde erkek modasına yönelik bu gündelik yaklaşımın aksine, genç kızların gardıropları, tıpkı anneleri gibi, formalite ve mükemmel uyumlu aksesuarlarla gurur duyuyordu. Öncelikle elbiseler giyen bu stiller, önceki on yılın çizgilerini takip ederek başladı: doğal beller, tam etekler ve kabarık kollar. On yıl geçtikçe elbiseler daha çeşitli hale geldi ve kadın gardıroplarında olduğu gibi seçeneklerin devreye girmişti.

Düşük beller, önlük elbiseler, önlükler, cesur renkler ve eğlenceli desenler farklı stiller sunuyordu. Daha az resmi durumlarda, kızlar bir bluz ve askılı etek giyebilir ve uygun bir ceket veya hırka ile kaplanabilir.kılıf elbiseler ve pantolonlar da on yıl sonra kabul edilebilir seçenekler haline geldi. Çizgiler, çiçekler, ekoseler, fiyonklar ve daha fazlasının kızların kıyafetlerini süslediği görülüyor. Bir partide veya okulda, bu görünümlere neredeyse her zaman beyaz ayak bileği çorapları ve parlak siyah rugan ayakkabılar .kurdele veya iki fiyonk ile süslenmiş özenle şekillendirilmiş saçlar eşlik etti.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *