1960-1969 Modası

1960-1969 Modası

Kadın Giyim

Swinging London tarafından popüler hale getirilen eğlenceli, genç tasarımlar ve 1960’ların sonlarında Doğu’dan etkilenen hippi tarzları. Bu farklı stiller ile birlikte,kadınların alışveriş yapma şekillerinde ve stillerin kimler için yaratıldığı konusunda bir değişim yaşandı.On yılın ilk yıllarında moda, 1950’lerin çizgisinde devam etti.

tek takımları ve uyumlu aksesuarlar, bir on yıl diğerine geçerken vurgulandı.Tümü beyaz eldivenler, inciler ve uygun bir şapka ile aksesuarlandırılmıştır. Bu görünüm, Hubert de Givenchy ve Cristóbal Balenciaga gibi isimler tarafından üretilmişti .Gibi kutulu etek takımları, kılıf ve A-line elbiseler ve lüksten oluşan bir araya getirilmiş, hanımefendi görünümündeki görünümüyle tüm dünyada hayranlık uyandırdı.

paltolar – tümü beyaz eldivenler, inciler ve uygun bir şapka ile aksesuarlandırılmıştır.london olarak adlandırılan kültürel fenomen 1955’te başladı, ancak 1960’ların başlarından ortalarına kadar doruk noktasına ulaştı. Gençlik odaklı, müzik ve modayı ön plana çıkaran bir fenomendi. Bize The Beatles ve mini etek, ve The Who’yu getirdi.

1955 yılında Londra, Chelsea’de King’s Road üzerinde ilk mağazasını Bazaar’ı açan Mary Quant’tı. Quant’ın sade, renkli tasarımları, gençlere ve onlardan daha fazla harcanabilir geliri olan gençlere hitap ediyordu. önceki herhangi bir nesil. Eski neslin havasız görünümünden farklıydı ve Quant’ın ürettiği çocuksu tarzları benimseyen genç kadınlara hitap ediyordu.

Erkek Giyim

960’larda kadın giyimi daha rahat ve renkli hale geldikçe, erkek giyim de öyle oldu. Erkek giyim 1950’lerde daha rahat bir tarza doğru ilerlemeye başlarken, Swinging London’ın çılgın enerjisi erkekler için parlak baskılar ve renkler ile yolunu buldu. Yüz yılı aşkın süredir erkek modasında çok fazla hareket olmadığı için değişim dikkat çekiciydi.

1950’lerin ortalarından sonlarına kadar, dar çizgili bağları olan İtalyan tarzı takım elbiselerin popülaritesinde bir artış görülürken, erkek giyimi yavaş yavaş daha parlak renkler ve desenler içeriyordu ve on yıl ilerledikçe kravatlar yeniden genişlemeye başladı.
1960’ların ortalarına gelindiğinde, takımın kendisi bile değişiklikler görüyordu. Parlak çizgili veya desenli takımlar cesur genç erkekler tarafından giyilirken, pantolon ve ceket bile yeni stil yapmıştı.

Çocuk Giyim

1960’larda çocuk giyiminde yetişkinlere göre daha az değişiklik görüldü. Kadın ve erkek modası hızla ve kökten değişirken, çocuk modası çok daha yavaş, daha incelikli bir hızla değişti. Hem erkek hem de kız modası altmışlı yılların başında aynı çizgide devam etti, ancak bakımı daha kolay olan yeni sentetik malzemelerden yapılmış giysiler giydiler.

Beyaz ayak bileği çorapları ve peter pan yakaları, genç kız kıyafetlerinin popüler yönleri olmaya devam etti ve kızların bazen özel günler için beyaz eldiven giymeleri bile gerekiyordu. Ancak on yıl ilerledikçe kız modası yavaş yavaş daha rahat olmaya başladı. Parlak renkler, ekoseler ve parlak çiçekler gibi cesur desenler ve büyük boy fiyonklar, McCall’un desenlerinde öne çıkan eğlenceli stiller gibi popüler hale geldi

Çocuk modası, on yıl boyunca kot ve ekosenin popülaritesini gördü. 1960’ların başında, manşetli kot pantolonlar ve fitilli kadife pantolonlar, içine sokulmuş polo gömlekler ve atletik ceketler veya blazerlerle kombinlenen favorilerdi. On yıl ilerledikçe, erkek giyiminde görülen renk ve desen, yavaş yavaş genç erkek modasına girmeye başladı Çizgili ve ekoseli blazerler popüler resmi seçeneklerken, erkekler arasında popüler bir tarz olan balıkçı yakalar ve altmışlı yılların ortalarında kırmızı, sarı ve turuncu gibi daha parlak renkler giyildi. Ne kız ne de erkek modası hippi modasından güçlü bir etki görmedi,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir