Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1970-1979 Modası

  • Mayıs 31, 2022
  • 4 min read
1970-1979 Modası
1970-1979 Modası
1970-1979 Modası

1970-1979 Modası

Yetmişlerin modası, cesur renklerin ve desenlerin merkezde olduğunu gördü. Kadın modası, gündüzleri 1940’lara geri döndü ve geceleri cazibeyi artırdı. Erkeklerin seçebilecekleri bir dizi takım elbise çeşidi vardı ve renkli ekoseleri tercih ettiler. Çocuk modası, on yıl boyunca cesur ekoseler ve parlak renklerle yetişkin modasını takip etti.

Kadın Giyim

1970’lere döndüğünde, butik mağazaların ve yayılma hatlarının etkisi hazır giyimi giderek daha erişilebilir hale getirdi. Yeni sentetik kumaşlar, modaya uygun stillerin herhangi bir fiyat noktasında satın alınabileceği anlamına geliyordu. Bu malzemeler o kadar yaygındı ki yetmişler “Polyester On Yılı” olarak bilinmeye başladı. On yıl çok çeşitli popüler stiller gördü: hippi modasından etkilenen ilk kır elbiselerinden disko gece kulüplerine giyilen gösterişli parti kıyafetlerine, 1980’lere doğru atletik giyimin yükselişine kadar, yetmişler on yıldı. modayı araştırdı, ama aynı zamanda geriye baktı.


Yetmişler modası, 1960’ların sonundaki hippi tarzının devamı ile başladı. 1970’lerin başında bu, el yapımı malzemelere ve süslemelere ağırlık verilmesi anlamına geliyordu. Altmışların hippileri bu öğeleri ana akım modayı reddetmenin bir yolu olarak benimsemişken, yetmişlerin başlarında tasarımcılar onları yüksek moda koleksiyonlarına dahil etmeye başladılar. Patchwork, tığ işi ve örgü, nakış tasarımcıların kullandığı detaylar arasındaydı.

El yapımı el sanatlarına yapılan vurgunun yanı sıra yetmişli yılların tasarımcıları ilham almak için geçmişe baktı. 1970’lerin başlarında yaygın bir stil, kır elbisesiydi. Volanlı ve zarif çiçek desenli midi boy bu elbiseler, Gunne Sax ve Bill Gibb gibi tasarımcılar ve perakendeciler tarafından popüler hale getirildi.Şık, tam boy vücut sevenler kısa, ışıltılı askılı boyunlar ve orta sahne için sıcak pantolonlarla savaştı. Likra, saten ve kadife kumaşlar tercih edilirken, tüyler ve payetler ekstra ışıltı kattı.

Erkek Giyim

1970’lerdeki modası daha parlak ve daha cesur olmaya devam etti. Yetmişli yılların başlarında, 1950’lerde başlayan sözde “Tavus Kuşu Devrimi” erkeklerin daha parlak renkler, daha cesur baskılar giymelerini ve saçlarını uzun tutmalarını kabul edilebilir hale getirmişti. Takım elbise birçok erkek için temel olmaya devam ederken, yeni, stiller popüler hale geldi.

Gömlekler ve pantolonlar hiç olmadığı kadar dardı ve 1960’ların sonlarında hippilerin popüler hale getirdiği uzun saçlar yaygınlaşmaya devam etti.

Daha resmi olmayan görünümler giderek daha fazla kabul görse de, birçok kişi hala takımlara ihtiyaç duyuyordu. Geleneksel takım elbise, genellikle geniş yakalı, dar kesim ceketler ve kloş pantolonlarla hakim stilleri yansıtıyordu. Bununla birlikte, takım elbise ve smokin hala gerekli olmakla birlikte, desenli kadife gibi yeni malzemeleri tercih ediyorlardı.

Çocuk Giyimi

1970’lerde, çocuk giyimi ilham almak için yetişkin modasına bakmaya devam etti. Hem erkek hem de kız modasında parlak renkler ve cesur desenler bulundu. Yetişkin modasında olduğu gibi, hem kızlar hem de erkekler kot pantolon, pantolon ve tişört giydiği için çocuk giyiminde de cinsiyet ayrımı daha az görülmeye başlandı.

Yetmişler boyunca erkekler parlak renkli ve bol paça pantolonlar giyerlerdi (Şek. 28). 1970’lerin başında, erkek çocuk pantolonları parlak renklerde ve cesur desenlerde ortaya çıktı. Ekoseler ve şeritler özellikle popülerdi ve çoğu, genellikle kuşaklı, uyumlu yeleklere sahipti (Şek. 27). Bu öğeler, parlak renkli düğmeli gömleklerle ve bazen de buna uygun bir ceketle giyildi. Yetmişli yıllarda bazı erkekler arasında popüler olan polyester eğlence kıyafeti, genç erkekler tarafından da giyilirdi.

Yetmişler boyunca kızlar da parlak, bol pantolon giyerlerdi. Pantolon kızlar için giderek daha fazla kabul görürken, birçoğu hala elbise ve etek giymeyi tercih ediyor. Bunlar aynı zamanda parlak renk ve desenlerde, kalın ekoseler, çiçekler popüler seçeneklerle geldi.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *