Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1980-1989 Modası

  • Mayıs 31, 2022
  • 3 min read
1980-1989 Modası
1980-1989 Modası

1980-1989 Modası

1980’lerde daha büyük, modada her yerde daha iyi anlamına geliyordu. Kadın omuz vatkalarından erkek güçlü takımlarına, erkekler, kadınlar ve çocuklar için cesur renk ve desenlere kadar seksenlerde moda hakkında abartısız hiçbir şey yoktu.

Kadın Giyim

1980’lerin başında, 1970’lerin kır elbiselerinin simgelediği romantik tarz devam etti.
980’lerin baskın trendi daha büyük daha iyi, tafta ve parlak renkler olsa da, diğer tasarımcılar ortaya çıktı ve kendi stillerini yarattı. Günlük giyim için Perry Ellis ve Ralph Lauren gibi Amerikalı tasarımcılar, gündelik ve zarif kadın kıyafetleri yaratmak için blazerler, düğmeler ve el örgüsü kazaklar gibi klasik erkek giyim tarzlarına yöneldiler.

Erkek Giyim

On yılın başlarında, spor giyim, eşofman ve spor formaları popüler görünümlerle erkekler için popüler olmaya devam etti. Kadınlar gibi, klasik kolej stilleri de “tik” görünümü oluşturuyordu. Bu, gofre takım elbiseler, yakaları açık polo gömlekler ve omuzlara atılan örgü kazaklar içeriyordu. Hem erkekler hem de kadınlar kalın örgü kazaklar giyiyorlardı.

senlerde ortaya çıkan, çoğu “sokak stili”nden başka birkaç stil daha vardı. Sokak stili kavramı, bir tasarımcıdan “yukarıdan aşağıya” yayılmaktan ziyade “alttan” – bir alt kültürden veya bireyden – ortaya çıkan bir stildir. Modanın bu tür yayılması onlarca yıldır yaşanıyordu, ancak birçok yeni alt kültür stili 1980’lerde hem erkek hem de kadın modasına damgasını vurdu. Bunlar, müzik ve dans kültüründen ortaya çıkan stilleri içeriyordu.

On yıl sonra, hip-hop ve rap ABD’de kendi tarzını ortaya çıkardı. Run DMC ve Beastie Boys gibi gruplar New York’tan ilham alan görünümleriyle öncülük etti.

Adidas ve Puma’nın eski tarz beyaz spor ayakkabıları, eskitilmiş, dar kesimli kot pantolonlar, tiki düğmeli ve polo gömlekler, naylon antrenör ceketleri, kapüşonlu sweatshirtler, altın zincirler ve açılı olarak giyilen beyzbol şapkaları vardı.

Çocuk Giyim

Hem kızlar hem de erkekler tarafından birçok stil giyildi. Asit ve taşla yıkanmış kot pantolonlar çocuk gardırobunun temel öğeleriydi. Bu stiller yüksek belliydi ve düz bacaklıydı genellikle bol kazaklarla giyilirdi.

Converse, parlak renkli tenis ayakkabıları ve kot ceketler de hem kız hem de erkek çocuklar tarafından giyilen popüler görünümlerdi. Rensch, kıyafetleri koordine etmek için bir trendi şöyle tanımlıyor: “Eşleştirme yaygındı ve çocuklar için popüler kıyafetler, hepsi aynı desen veya renklere sahip eşleşen şortlar, Polo gömlekler ve çoraplar içeriyordu.

Kızlar kot pantolona ek olarak tozluk giymeye başladı. Alyssa Ideboen, ” rengarenk olan tozluklar örgü malzemelerden yapılmıştır ve diz altında veya ayak bileğinde duruyordu. Bunları parlak, büyük boy kazaklar ve hırkalar .sweatshirtler ve parlak tenis ayakkabıları veya “jöleler” ile eşleştirdiler.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *