Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

1990-1999 Modası

  • Mayıs 31, 2022
  • 3 min read
1990-1999 Modası
1990-1999 Modası

1990-1999 Modası

Yirminci yüzyılın son on yılında moda, daha rahat bir giyinme ve minimalizm tarzına doğru ilerlemeye devam etti. Daha resmi giyim dönemleri olsa da, yirminci yüzyılda moda büyük ölçüde çok daha minimalist ve rahat bir tarza doğru hareket etti ve seksenlerin sona ermesiyle bu yaklaşım yaygınlaştı. On yılın sonunda, giyinmeye yönelik bu yaklaşımın kalıcı olduğu açıktı.

Kadın Giyim

Seksenlerin bu yüksek moda ve yaşamdan daha büyük stillerinin popülaritesi ile başlarken, moda hızla daha az çekici ve daha rahat kıyafetlere doğru ilerledi.
Seksenlerin spor giyim tarzı, motorcu şortları, taytlar, Keds ve büyük beden sweatshirtler ile doksanlı yılların başlarına kadar devam etti ve genç kadınların favori tercihleri ​​olmaya devam etti. On yılın ilk bölümünde, mini etekler, parlamalar ve Punk stilleri gibi 1960’lar ve 1970’lerin stilleri de yeniden canlandı.

Doksanların ortalarında, stiller yeniden daha kadınsı hale geldi. Slip elbiseler,resmi kıyafet olarak giyilirken ipeksi kıyafetlerdi.opüler bir gündüz görünümü beyaz tişört üzerine slip elbiseydi.Kargo pantolonlarda günlük giyime dahil edildi.

Erkek Giyim

adın giyimi gibi, 1990’larda erkek giyim de giderek daha rahat hale geldi. Grunge, hip-hop ve Britpop gibi müzik trendleri on yıl boyunca stilleri etkilediğinden, kot pantolonlar ve üstü açık gömlekler tipik gündelik giysiler haline geldi.

On yılın başlarında, Nirvana ve Pearl Jam gibi grunge gruplarının terzilik etkisi yaygınlaştı. Görünüm basitti: bazen bir tişörtün üzerine giyilen büyük boy bir flanel gömlek ve kot pantolon.

modaya gündelik yaklaşım kaldı. Hip-hop ve rap dahil olmak üzere diğer müzik türleri bu dönemde modayı etkilemeye devam etti. Bundan çıkan popüler stiller ağırlıklı olarak beyzbol şapkaları ve ceketleri, basketbol şortları, eşofmanlar ve kapüşonlular dahil spor giyimi içeriyordu, Daha sonra, kot pantolonlara erkekler için popüler bir seçenek olarak haki pantolonlar katıldı. Kot pantolonlar ve khakiler, hibrit bir resmi görünüm için blazerler ve gömleklerle giyildiğinden “giysi rahat” bir tarz ortaya çıktı.

Erkek Giyim

1990’larda kadın ve erkek giyiminde olduğu gibi çocuk giyiminde de gündelik tarzların hakim olduğu görüldü. Çocuk modası büyük ölçüde yetişkinlerin pazen, kot pantolon ve The Gap ile doksanlı çocuk stillerinde yaygın bir rol oynayan modasını takip etti. 1993’ten 2000’e kadar süren Boy Meets World gibi şovlar , karakterlerle büyüdü ve gençler için stillerin ilerlemesini gösteriyor. Kızların modası daha fazla çeşitlilik gösterirken, erkek çocukların modası bol kot pantolonlar ve genellikle katmanlı olan bol gömlekler revaçtaydı.
Hem erkek hem de kız çocukları için logolu tişörtler ve sweatshirtler gardırobun olmazsa olmazlarıydı.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir