Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

2000-2009 Modası

  • Eylül 3, 2023
  • 4 min read
2000-2009 Modası
2000-2009 Modası

2000-2009 Modası

Bin yılın başında, teknoloji, on yılın sonunda akıllı telefonların ve sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmasına yol açacak hızlı gelişmeyi görmeye başlayınca moda geleceğe baktı. Yeni teknolojiye yapılan vurgu, metalik gümüşler, siyahlar ve Matrix benzeri bir görünüm yaratmak için kayış ve kemer kullanımıyla modaya ilham verdi. İlkbahar ve Sonbahar 2001’deki podyumlarda siyah kullanımı hakimdi, Balenciaga Yves Saint Laurent Rive Gauche ve Calvin Klein gibi tasarımcılar neredeyse sadece siyah kullanıyordu. Güz 2001 (Brillson). Deri, trençkot ve kayışların kullanımı, yeni bir teknoloji ve yenilik çağına uyan bir stile katkıda bulundu.

Kadın Giyim

Boho trendini yansıtan, geleneksel ve el işi olan her şeye genel bir ilgi vardı. Trend belirleyen kızlar örgü aşklarını itiraf ederken, kalın ev yapımı kazaklar son derece moda oldu.

Bunun yanı sıra, on yılın son yıllarında, 1940’lar ve 1980’lerin yapılandırılmış silüetlerine, büzgülü bellere ve omuz vatkalarına dönüş oldu. Alexander McQueen’in İlkbahar 2008 hazır giyim koleksiyonu kırklı yıllardan ilham alan kadınsı görünümleri içeriyordu.

On yıl boyunca, ister çevrimiçi ister e-ticaret yoluyla ünlülerin anında paylaşılmasından, ister teknoloji yoluyla modanın yayılması, uygun fiyatlı kopya örneklerini artırdı. Ünlüler tüketici tercihlerinde büyük bir rol oynadı, tasarımcı stillerinin cadde kopyaları kitleler için hızlı ve ucuz bir şekilde üretildi.

sarımcılar, tasarımlarının uygun fiyatlı versiyonlarını tüketicilere sunmak için hızlı moda perakendecileriyle bile işbirliği yaptı. Kasım 2004’te H&M, Karl Lagerfeld ile ilk tasarımcı işbirliğini başlattı.

ygun fiyatlı parçalar anında hit oldu ve çoğunlukla ilk gün hem H&M’i hem de Lagerfeld’i şaşırtarak tükendi. O sırada H&M Pazarlama Direktörü Jörgen Andersson, WWD’ye “Bu işi yaklaşık 60 yıldır yürütüyoruz ve hiç böyle bir şey görmedik” dedi (Gerçekten Hızlı Moda). Çılgınlık ABD ve Avrupa’daki mağazalarda görüldü ve bazı mağazalar 20 dakikadan kısa sürede tükendi. Başarı, H&M’in yıllar boyunca diğer yüksek moda tasarımcıları ile Target gibi diğer perakendecilerle işbirliği yapmasına yol açtı.

Milenyumun başında teknolojiden ilham alan giyimden trendlerin sosyal medya üzerinden paylaşılmasına ve modanın online satışına kadar 2000’li yılların moda hikayesi başından sonuna kadar teknoloji ile bağlantılıydı.

Erkek Giyim

00’li yılların başında kadın giyimde olduğu gibi erkek giyimde de ilham almak için geleceğe baktı. Erkekler için fütüristik stiller, bazı gümüş eklemeler, trençkotlar ve ince, kare güneş gözlükleri ile siyahın hakimiyetini içeriyordu.

On yılın ortalarında, İngiliz indie-pop gruplarından ilham alan retro 1960’lardan ilham alan stiller ortaya çıktı. Moda daha gayri resmi bir yörüngeye doğru devam ederken, bu noktada akıllı gündelik iş kıyafetleri için kabul edilebilirdi. On yılın ilerleyen saatlerinde, deri ceketler ve dar kesim takım elbiseler de dahil olmak üzere 1950’ler ve 1980’ler tekrar gündemdeydi.

Çocuk Giyim

Disney Channel ve Nickelodeon, gençleri, özellikle de kızları taklit eden çocuk ve genç yıldızların yükselişini gördü. 2000’lerin başlarında, Lizzie McGuire ve That’s So Raven’ın yıldızları , on yıl boyunca genç kızlar tarafından taklit edilen renkli, cesurca desenli koordinasyon kıyafetleri giydi

Genç erkekler, erkekler için gündelik stillerden bazılarını giydi. Bol kot pantolonlar, haki pantolonlar ve kargo şortlar tipik olarak grafik tişörtler veya pololarla eşleştirildi. On yılın başlarında, bu, kaykayın popülaritesinin arttığı ve erkek modasına ilham veren West Coast patenci görünümünden ilham aldı (Şekil 4). Uzun ve kısa kollu düğmeli gömlekler, tişörtlerin veya bazen de polo gömleklerin üzerine giyilirdi. Önden fermuarlı kapüşonlular ve spor ayakkabılar, genç bir çocuğun gardırobunun temel unsurlarıydı. On yılın sonraki bölümünde, kot pantolonlar yeniden inceldi ve genç erkekler 2006’da Jonas Brothers’da görüldüğü gibi indie stilini kendileri taklit edebildiler.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *