Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Çiftlik Hayvanları Ve Türleri

  • Aralık 6, 2023
  • 3 min read
Çiftlik Hayvanları Ve Türleri

Bu hafta sonuna doğal güzelliklerle çevrili, temiz havası olan, yemyeşil ve harika bir çiftlikle geçireceğinizi düşünün. Temiz ve sağlıklı yiyeceklerden yiyip, spor yapıp, çevrenizi inceleyeceğinizi hayal ediniz.
Belki çoğu insan çiftlik yaşantısının nasıl olduğunu bilmiyor ve çiftlikte yaşayan hayvanları yakından tanımıyordur. Bu hayali gezimizde karşımıza çıkan hayvanlardan bazıları ve özellikleri…

Koyun

Koyun, eti, sütü ve derisi ile bizler için çok faydalı bir hayvandır. Bol tüylü görünümü ve kulak yapısı ile oldukça sevimlidir. Bazılarının vücut renkleri kızından mora kadar değişir, baş ve bacakları çıplaktır. Bazılarının ise vücutları tamamen beyaz renkli yapacağı ile örtülüdür.
İnek


İnekler de diğer birçok hayvan gibi etleri ve sütleriyle insanlar için çok faydalıdır. Karanlık geçitler, çok tiz sesler onları çok rahatsız eder. Sıcaklığa ve sese karşı çok hassastırlar.

At


Atlar, kıvraklıkları, güçlü ve iri kas yapıları, yürüme ve koşma şekilleri ile çok asil hayvanlardır. Atın, milattan önce 3000’li yıllarda evcilleştirildiği söylenir. Yüzyıllarca savaşlarda kullanılmıştır. Dünya’da yaklaşık 170 adet at ırkı vardır. En bilinen at cinsleri Arap atı, ingiliz atı ve İrlanda atıdır. Yeni doğmuş at yavrusuna ” tay” denir. Atlar aşırı miktarda su tüketir. Normal bir atın günlük su ihtiyacı ortalama 19 – 45 litredir.

Keçi

Keçileri en çok sarp yamaçlar, patika ve uçurumlarda görebilirsiniz. Dik yamaçlarda tırmanmaktan hiç çekinmezler. Zor geçitlere “keçiyolu” denmesinin sebebi budur. Yaşlı erkek keçinin önderliğinde sürü halinde gezerler. Erkek keçilere ” teke”, yavrulara ise ” oğlak” adı verilir.

Ördek

Ördekler en sevimli çiftlik hayvanlarındandır. Yassı gagaları, perdeli ayakları, badi badi yürüyüşleri ve bu sırada çıkardıkları sesler ile hemen dikkatinizi çekerler. Kısa ayakları vücutlarının arka kısmında olduğundan yürürken zorlanırlar. İki yana hafifçe devrilecekmiş hissi veren görüntüleri onları sevimli yapan özelliklerinden birisidir. Karada zor yürümelerine karşın, çok iyi birer yüzücü ve usta dalgıçtırlar. Hatta suya o kadar hızlı dalarlar ki, avcılar genelde ördek avında zoranır.

Kaz

Kazlar, iri, beyaz veya boz rengi tüylere sahip bir kuş türüdür. Kuğudan küçük, ördekten ise büyüktür. Kazları, görünüşleri ve çıkardıkları sesler ile en sevimli kuş türleri arasında sayabiliriz. Suda rahatça ama yavaş yüzerler, çok iyi birer dalgıçtırlar. Gagalarını ve kanatlarını düşmanlarına karşı, kendilerini savunmak için kullanırlar, Kazlar uçarken veya bir tehlike ile karşılaştıkları anda yüksek sesle bağrışırlar. Bu şekilde tehlikeyi uzaklaştırmaya çalışırlar.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *