Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Çinliler Yiyeceklerini Niçin Çubuklarla Yerler?

  • Mayıs 19, 2022
  • 2 min read
Çinliler Yiyeceklerini Niçin Çubuklarla Yerler?
Çinliler yiyeceklerini niçin çubuklarla yerler?


Çinliler yiyeceklerini niçin çubuklarla yerler?

Aslında nedeni tam bilinmiyor.Bir görüşe göre, vakti zamanında Çin imparatorlarından biri halkın ayaklanmasından korktuğundan, eritilip silah olarak tekrar kullanılabilecek metal olan her şeyin toplanmasını emretmiş.Ellerindeki bıçak, kaşık ve benzeri şeyleri vermek zorunda kalan Çinliler ne yapsınlar, çaresiz bambu kamışlarından yapılmış ince çubuklarla yemek yemeye alışmışlar.Akla daha yatkın gelen diğer bir görüşe göre ise çubukla yemek adeti Çinlilerin yiyeceklerini küçük parçalara bölüp yeme alışkanlıklarından ve buna bağlı olarak zaman içinde çokönemli bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor.

Yemek çubukları milattan bir yüzyıl önce doğmuş. Yemeği içindeki yağa atıp karıştırarak pişirmeye yarayan tava benzeri kaplar kullanılmadan önce yiyecekler odun ateşi üzerinde pişiriliyormuş. Nüfus çoğaldıkça artan yiyecek ihtiyacından dolayı ormanlar kesilip tarlalar açıldıkça bu sefer de odun, yaniyakacak sıkıntısı başlamış.Zamanla etleri ve sebzeleri çok küçük parçalara bölüp, yağ içinde karıştırarak kızartmanın hem süratli pişmeyi hem de odundan tasarrufu sağladığını görmüşler.O zamanlar ağaç sıkıntısı nedeniyle, yemek masası kullanmak zenginlere mahsus bir lüks olduğundan insanlar bir elleri ile yiyecek veya pirinç tabağını tutuyor, yemek yemek için de sadece diğer ellerini kullanabiliyorlarmış.

Çinlilerin yemeklerinin bol soslu olduğunu söylemeye gerek yok. Yerken çubukları kullanmak, her şeyi tek elle yemek zorundaolan Çinlilerin bütün parmaklarının kirlenmesi sorununu çözdüğü için hızla yayılmış.O zamanlar çubukların çok azı ağaçtan,çoğunluğu fildişi ve kemiktenmiş.oynadığı ileri sürülüyor.

Kaynakça:Korugan ,T. (2011). Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1.Aykırı Yayınları.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *