Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Dünyanın En Çok Söylenen Şarkısı Hangisidir?

  • Mayıs 19, 2022
  • 3 min read
Dünyanın En Çok Söylenen Şarkısı Hangisidir?
Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir?
Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir?

Dünyanın En Çok Söylenen Şarkısı Hangisidir?

Dünyada şimdiye kadar en çok söylenmiş, halen de söylenmekte olan şarkıHangisidir diye sorulsa hemen akla gelmeyebilir Bu şarkı herkes tarafından çok tanıdık, müziği ezbere bilinen bir şarkıdır. ‘İyi ki doğdun -isim-‘ veya ‘mutlu yıllar sana’ şeklinde söylenen doğum günü şarkısı.Bu şarkı beselenirken doğum günlerinde söyleneceği kimsenin aklına gelmemişti.


1893’de ABD’de, Kentucky’de öğretmen iki kız kardeşin, öğrencilerinin sabahları söylemeleri için besteledikleri bu şarkının orijinal adı da ‘Good Morning to All’yani ‘Herkese Günaydın’ idi.Kardeşlerden şarkının müziğini yapan Mildred Hill aynı zamanda konserlerde org ve piyano çalıyordu. Şarkının sözlerini ise Mildred’in dokuz yaş küçük kız kardeşi Patty yazmıştı.sonra bestelediği şarkı ‘Happy Birthday’ (Mutlu doğum günü) adı altında söylenmeye başlanacaktı.Hill kardeşler şarkının telif haklarını 1893 yılında almışlardı. Ancak Robert Coleman isimli biri, şarkının bestesini kullanarak sözlerini ‘Happy birthday to you’ olarak değiştirdi. Şarkı zaman içinde o kadar yayıldı ki bestecileri bile unutuldu.

Ne zaman şarkı doğum günü formatında Broadway’de, bir müzikalde kullanılmaya başlandı, o güne kadar sesi çıkmayan üçüncü kardeş Jessica mahkemeye başvurdu. Bestenin gerçekten kendilerine ait olduğunu ispat ettive şarkının tüm haklarına ailesinin sahip olmasını sağladı. Bundan böyle şarkının ticari amaçla kullanıldığı her yerde Hill ailesine telif hakkı ödenmesi gerekecekti.

Bu haber tüm dünyayı şok etti. Telefonla yarım milyon insanadoğum günlerinde melodiyi dinleten tanıtım ve pazarlama şirketleri bundan vazgeçtiler, müzikaller bu parçayı ya repertuarlarından çıkarttılar ya da şarkı şeklinde değil de düz okuma veya şiir şeklinde söylettiler.Günümüzde bu şarkının telif hakkı Warner/Chappel Müzik Şirketi’ne geçmiştir.Ticari amaçla kullanıldığı her yerde şirkete ödeme yapma zorunluluğu vardır. Bu miktarın yılda l milyon dolara yakın olduğu tahmin edilmektedir. Doğum günü kutlayacakların bilgilerine sunulur.

Kaynakça:Korugan ,Tamer. (2011). Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1.Aykırı Yayınları.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *