Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Evcil Kuşlar Ve Türleri

  • Eylül 30, 2023
  • 4 min read
Evcil Kuşlar Ve Türleri

Güzel sesleri, rengarenk tüyleri ve insanı hayrete düşüren hafızaları ile kuşlar, bizim için birer neşe kaynağıdır. Bir kez evimde kuş yetiştirmeye başlayan kişi, kolay kolay bu hobisinden vazgeçemez. Kuşlara karşı olan sevgi ve ilgisi gün geçtikçe daha da artar. Bakımının ve eğitiminin kolay oluşu nedeniyle, kuşlar evlerinde hayvan yetiştirmek isteyenler için her zaman en ideal canlılar olmuşlardır.

Güvercin

Güvercinin Bakımı, kapısı açık bir kafeste veya evin yüksekçe bir yerinde, açık bir kuş takasında ( kuş evi) rahatlıkla beslenir. Eve alışında başka bir yere gitmez. Başlıca güvercin cinsleri Ankut, Çiçi, Karagöz ve Kumru’dur.

Kanarya

Ülkemizde ötücü kuşların en gözdeleri olan kanaryaların bakımı ve beslenmesi diğer kuşlara oranla çok daha kapsamlı ve özeldir. Üreticilerin kendilerine özgü çeşitli beslenme ve bakım yöntemleri vardır. Dişi kanaryanın parmaklarında problem olmamasına, erkeğin ise ötücü olmasına dikkat edilir. Dişilerde göz ve gagaalrın etrafı mat ve soluktur. Bu özellik onların erkeklerden ayırt edilmesini kolaylaştırır.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşlarının, ani sıcaklık değişimlerinden korunması gereklidir. İnsanlar gibi dünyayı renkli görürler, saniyede 150 resmi algılayabilir ve belirli sesleri hafızalarına alarak sonradan kullanabilirler. Yüksek ve ani seslerden çok korkarlar. Damak zevkleri farklı farklıdır, kimi tuzlu kimi tatlı sevebilir. Kolay edinilebilir olmaları ve konuşabilme yetenekleri, tercih edilmelerindeki en önemli etkendir.

Ara / Macaw

Orta ve Güney Amerika bölgeleri Macaw kuşlarının doğal yaşam alanlarıdır. 1metreye kadar uzayabilen bu kuşlar, alımlı görüşleri ve muhteşem renkleri ile dikkat çeker. Tropikal bölgelerdeki 500 – 1500 metrelik orman ve arazilerde yaşamayı tercih ederler. Genellikle çiftler veya 10- 12 bireylik aile grupları halinde yaşarlar.
Mavi – Sarı Macaw ve Kızıl Macaw sürüleriyle beraber beslenme yerlerinde toplanırlar. Son derece ürkek ve utanç kuşlardır, en ufak bir seste hızla bağırarak uçmaya başlarlar. Kanat darbeleri güçlü ve uçuşları hızlıdır. Gagaları çok kuvvetlidir. Her türlü sert kabuklu meyveyi kırabilecek kadar güçlü olan bu kuşları beslerken dikkatli olunmalıdır.

Sultan Papağanı

Papağan ailesinin küçük üyelerinden biridirler. Renklerinin çeşitliliği, erkeklerinin konuşabilir olması tercih edilme sebeplerindendir. Doğar doğmaz el ile beslenmeye alıştırıldıklarında insana son derece yakın davranışlar sergilerler. 20 yıl kadar yaşarlar. Küçükken el üzerinde zıplatarak aranızdaki yakınlığı geliştirebilir, 1-2 kısa cümleyi tekrar tekrar söyleyerek konuşmayı öğretebilirsiniz.
Sultan papağanları sosyal ve kalabalığı seven kuşlardır. Yumurta sarısı, hazır karışık yemler, tropikal meyveler ve az miktarda yeşillik ile beslenmeleri yeterlidir. Çikolata, kafein yiyecekler, tuz ve ayğ oranı fazla olan gıdalar verilmemelidir.

Cennet Papağanı

Bu minik papağanların çok çeşitli renleri vardır. Macaw ya da Cockato-olar’a oranla çok daha sessiz ve sakindirler. Sürüler halinde yaşarlar, bu yüzden her zaman bir arkadaş ihtiyaç duyarlar.
Duygularını çok açık ifade ederler. Çevrelerinde olanlara karşı son derece ilgili ve duyarlıdırlar. Konuşabilen papağanlardan oldukları söylenemez. Papağan severler için en cazip tarafları, boylarının ufaklığı ve görünüşlerindeki sevimliliktir.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *