Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

  • Mayıs 19, 2022
  • 2 min read
Hızlı Okuma Tekniği Nedir?
Hızlı okuma tekniği nedir?
Hızlı okuma tekniği nedir?

Hızlı Okuma Tekniği Nedir?
Bir resme, bir karikatüre bakarız ama bir yazıyı okuruz. Aslında ikisi arasında bir fark yoktur. Gözümüz şekilleri görür,beyin de değerlendirir. Ancak okumayıöğrenmeye başladığımızdan beri edindiğimiz ve hemen herkeste bulunduğu için farkınavaramadığımız bazı alışkanlıklar nedeni ile okuma hızımız, insanın sahip olduğu kapasiteye göre hayli yavaştır.

İnsanlar sadece göz ve beyin arasında olması gereken okuma işleminin arasına bazı lüzumsuz alışkanlıklar katarlar. Kimi duyulacak şekilde (özellikle çocuklar)sesli okur, kiminin okurken dudakları kıpırdar, kimileri ise yazıyı içinden kelime kelime okur. Daha geniş sütunlarda da yine aynı şekilde ancak her satırda kelimeleri birer atlayarak yani 4-5 kelimelik bir satırda ikinci ve dördüncü kelimeleri okuyarak sütunu taramak yeterli olmaktadır.

Gözler diğer kelimelerin resimlerini çekecek ve beyne ileteceklerdir.Çok fazla kişisel yetenek gerektirmeyen hızlı okuma tekniği ile okumak,konsantrasyonun yanında kültüre ve sürekli egzersizyapmaya da bağlıdır.Tüm bu koşulları sağlayanlar rahatlıkla dakikada 1000 kelime okuma seviyesine çıkabilmektedirler.

Kaynakça:Korugan ,Tamer. (2011). Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1.Aykırı Yayınları.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *