Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Kedi Cinsleri Nelerdir? – Kedi Türleri

  • Ağustos 13, 2023
  • 5 min read
Kedi Cinsleri Nelerdir? – Kedi Türleri

Yakın Dostlarımız Kediler
Sevimlilikleri ve cana yakınlıklarıyla kediler tarih boyunca insanların en yakın dostları olmuştur. Oyunculuk yetenekleri insanları kendilerine hayran bırakır, masum ve sevimli yüzleriyle kalpte merhamet ve şefkat hislerini kabartırlar. Ancak insanlar ile kediler arasındaki iletişimde, daima bir tatlı anlaşmazlık noktası olmuştur. Hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda kendisini besleyen, yediren, bakan sahibini dahi tırmalayan bu sevimli hayvan, işte bu nedenle ” nankör” sıfatını almıştır.

Eğer bir kedi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle onu çok iyi tanımanız gerekir. Asi kişiliği göz önünde bulundurmalı, evinize verebileceği zararı hesaplamalı, her istediğniz zaman onu oyun oynamaya zorlamayacağınızı aklınızda tutmalısınız. Çünkü özgür ruhlu kendiniz istediği zaman uyur, istediği zaman yatar, istediği zaman dolaşır ve istediği zaman oyun oynar… Şimdi hep birlikte bu yakın dostlarımızı tanıyalım.

Kediler İnsan Hayatı Ne Zaman Kesişti?

Bundan yaklaşık 5000 yıl öncesine ait kalıntılarda çeşitli kedi resimlerine ve heykellerine rastlandı. Özelliklede Mısır’da, ölen kişinin kedisi ile birlikte gömüldüğü görüldü. Öte yandan Eski Mısır’da bir kediyi bilerek ya da kaza ile öldüren kişilere ağır cezalar verildiği bilinmektedir. Zaman içinde insanlarla kediler arasındaki dostluk yaygınlaştı ve kedi, insan yaşamının önemli bir parçası oldu.

Van Kedisi

Ülkemizin Van Bölgesi’nde yaşamaktadır. Çok kalın ve güçlü bir gövdesi, hafif şaşı gözleri vardır. Biz gözü mavi diğer gözü ise yeşil olur. Kaşmir benzeri, bembeyaz tüyleri bulunmaktadır.


Tekir Kedisi

Dünyanın hemen her köşesinde bir tekir ile karşılaşabilirsiniz. Bu kedi türü Mısır’ın vahşi kedileriyle Avrupa’nın vahşi kedilerinin melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Tekirler diğer tüm evcil kediler gibi biraz kendi başlarına buyruktur.


İran Kedisi

İran kedisinin varlığı Avrupa’da 17. yüzyıla kadar bilinmiyordu. Avrupa’ya ilk olarak 17. yüzyıla keşifler tarafından getirildi.
Çok hantal bir kedidir. Uzun ve ipeksi tüyleri vardır; çok fazla bakım gerektirir. İran kedisi bilinen en hassas kedi ırklarından biridir. Çok fazla hareket etmez, uyuşuktur. Kucakta oturup, çevreyi seyretmekten hoşlanır. Hem kedi ve köpeklerle hem de çocuklarla çok iyi anlaşır.

Bu kedi türü böbrek hastalığına yatkındır. Basık burnu nedeniyle solunum ve gözyaşı kanallarıyla ilgili sorunlar yaşar.


Bengal Kedisi

Bedeni uzun ve sağlam, gelişmiş kasları dikkat çekicidir. Kalın kemikli ve iri bir kedi olmasına karşın ondan daha büyük evcil kediler de vardır. Tüy yapısı kalın zengin ve yumuşaktır.

Orta uzunlukta olan yumuşak tüyleri her gün bakım ister. En iyi bakım, yumuşak bir fırça kullanılarak, nazik fırça darbeleriyle yapılır.


Siyam Kedisi

500 Yılından daha uzun süredir Tayland’da var olduğuna inanılır. Şaşı gözleri ona sevimlilik katar.
Çok enerjik ve yaramaz bir kedidir. Zekidir. ve çok fazla ilgi ister. Uzun süre bir odada yalnız bırakırsanız, sıkıca kapatılmış kapıları bile açıp kaçabilir. Sahibinin üzgün yada mutlu olmasına göre miyavlaması değişir.

Ankara kedisi

Çok hareketli bir kedidir. Arkadaş canlısı ve oyun meraklısıdır. Zeki, zarif, alımlı ve çok sevimli bir kedidir. Evine düşkündür. Meraklı ve araştırmacı yapısı ona oyuncu özelliği katmıştır. Kendine özgü eğlence anlayışı ve gösteri merakı nedeniyle onu evde mobilyalar üzerinde gezinirken, hayali avını yakalarken veya yumaklar ile oynarken görmek; yani bir Ankara kedisi ile hiç sıkılmadan eğlenceli dakikalar geçirmek mümkündür. Ankara kedilerinin sağır olma ihtimalleri çok yüksektir. Tüyleri beyaz ve bir gözü mavi olanlarda çoğunlukla mavi göz tarafındaKİ kulak sağır olur.


Manx Kedisi

Kuyruğu olmayan Manx kedisi tüm dünya koleksiyoncularının peşinde koştuğu bir türdür.


Ragdol Kedisi

Kucağa alındığında bütün kaslarını koyuveren bu kedi, adeta tüyden bir oyuncağa dönüşür.

Habeş Kedisi


Mısır kedisinin daha eski türlerle çiftleştirilmesinden elde edilmiştir.

Birmanya Kedisi

Tibet kökenli olan Birmanya kedisi Avrupa’ya 1919’da gelmiştir.

İngiliz Kedisi


En eski kedi türlerinden biridir. Kısa tüyleri nedeniyle çok beğenilmektedir.

DİKKAT!

Eğer evinize bir kedi almayı düşünüyorsanız:
_ Kırılacak biblolarınızı kapalı dolaplara koyun ve tehlike oluşturacak eşyaları kaldırın.
_ Evinizdeki çiçeklerin bir kısmının dal ve yaprakları kediniz için zehirli maddeler içeriyor olabilir. Bu nedenle onları kedinizin ulaşamayacağı bir yere koyun. Hatta mümkünse evinizden çıkarın.

  • Yüksek bir apartman dairesinde yaşıyorsanız pencere ve kapılarınızı koruyucu tel ile kaplamanız gerekecektir. Kedilerde en sık görülen kazalar arasında düşmeye bağlı yaralanmalar ilk sırada gelir.
  • Kediler sık sık tırnakalrını törpüleme ihtiyacı hissederler ve eğer siz bu işlem için uygun mekanlar ayarlayamazsanız, koltuklarınız zarar görebilir. Bu nedenle tırnaklama tahtasını veya bir halı parçası ile kaplamış bir tahtayı onun kullanımına sunmalısınız.


Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *