Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Kumaş Çeşitleri Ve Özellikleri

  • Kasım 26, 2023
  • 2 min read
Kumaş Çeşitleri Ve Özellikleri

Pamuk:

Doğal, bitkisel elyaf çeşidi olan bu ürün, pamuk bitkisinin kozalarından elde edilmektedir. Nefes aldıklarından ve teri emdiklerinden yaz ve kış aylarında sık tercih edilir. Esnek bir yapıya sahiptir ve dayanıklı olması elyaf yapısından kaynaklanır.
Pamuk Kumaşlar terletme yapmaz

Krep Kumaş:
Krep kumaşlar genellikle elbise, takımlar, pantolonlar, bluzlar gibi kıyafetlerin yapımında kullanılırlar. Özellikle yaz aylarında hafifliği ile kullanıma daha uygundur. Krep kumaşlar şık, kaliteli ve gösterişli bir görünüme sahiptirler.
Yazın kullanılabilen, terleme yapmayan kumaştır.

Saten: Saten, düz dokuma parlak, yumuşak bir yüzeye sahiptir. Ayrıca mat bir mat yüzeye sahip olan saten kumaşlarda bulunur.

Müslin Kumaş: Yumuşak yapısı ve doğallığı ile dikkat çeker. Bu özellikleri nedeniyle bebek battaniyesi, bebek kundağı, ağız peçetesi olarak sıklıkla kullanılır. Pamuklu yapıda olduğu için bebeklerin ciltlerine zararı yoktur. Bebekler bu kumaştan yapılan kundaklar içerisinde kendilerini güvende hissederler.

İpek: İpek böceğinin yuva ve koza malzemesi için ürettiği doğal bir elyaftır. Yumuşak ve parlaklığa adından çok söz ettirir. Genellikle, resmi kıyafetler, yatak takımları, döşemeler ve daha fazlası için kullanılırlar.

Süet Kumaş: Hayvan derisinin alt bölümünden yapılır. Yumuşak bir yüzeyi bulunur ve esnektir. Bu kumaşlar çanta, kemer, ceket, ayakkabı yapımında kullanılır.

Krep Kumaş: Çoğunlukla bluzlar, takımlar, elbiseler, pantolonlar gibi kıyafetlerin yapımında kullanılır. Özellikle yaz aylarında tercih edilir. Krep kumaşlar gösterişli, şık ve kaliteli görünümleri ile dikkat çekerler.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir