Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Niçin Çeker?

  • Mayıs 19, 2022
  • 2 min read
Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Niçin Çeker?
Kumaşlar yıkandıktan sonra niçin çeker?

Kumaşlar yıkandıktan sonra niçin çeker?

Bir kot pantolon aldığımızda hemen paçalarını boyumuza göre bastırıp giymek isteriz. Ama daha sonra daha ilk yıkamada kumaşın boyu ne kadar çeker endişesini yaşarız. Çünkü pantolonun boyunu tekrar uzatmak artık mümkün değildir. O halde kumaşlar yıkanınca niçin çekiyorlar?

Islandıklarında mı çekiyorlar yoksa kururken mi? Pantolonun boyunu ayarlamadan önce kaç kere ıslatmalıyız? Sıcak suda mı daha çok çekerler, soğuk suda mı?Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı biraz karışıktır,çünkü nem ve ısı şartları liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler.

Ham iplik, kot kumaşı olmak üzere dokunurken dayanıklılığını arttırmak için tabii boylarındaki liflere bükümler, yani bir çeşit düğümler ilave edilir. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekir ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez.Su, yüksek ısı,çalkalama burada lifler arasında yağlayıcı görevi görür- hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar.

Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşırve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.Kumaşın çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır.Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaş ilerde yüzde birden fazla çekmez.

Kaynakça:Korugan ,Tamer. (2011). Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1.Aykırı Yayınları.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *