Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Olumlu Konuşmalar

  • Mayıs 23, 2022
  • 2 min read
Olumlu Konuşmalar
Olumlu Konuşmalar
Olumlu Konuşmalar

Olumlu Konuşmalar

Rica

Birinden bir şey istemeniz gerektiğinde “rica ederek” yapmalısınız.Hakkınızı veya size ait olan bir şeyi isteyecek dahi olsanız bunu kibarca yapmalısınız.“Lütfen” sihirli kelimesi işlerinizin yapılmasını kolaylaştıracaktır.

Özür

Gerektiğinde özür dilemeyi bilin.Ancak, “özür” kelimesini gerekli gereksiz kullanmayı alışkanlık hâline getirmeyin. Yerinde ve içtenlikle kullanın. Yanlışlıkla yaptığınız bir hareket veya söz sonucu “affedersiniz” demekten çekinmeyin.İstemeden kırdığınız insanların gönlünü almak yine size düşer.Hata yapabileceğiniz gerçeğinin farkında olun ve böyle durumlarda hatanızda ısrar etmek yerine gerekirse özür dileyin. İyi davranışlarının yanında hatalarının da olabileceğini kabul etmekve bunları gidermek için çaba göstermek, olgun insana yakışan bir davranıştır.Bizden herhangi bir istekte, talepte bulunmuş birinin buarzusunu yerine getiremeyecekse, söze özür dileyerek başlamak iyi bir giriş olur.Kalabalığın arasında hızlı bir şekilde ilerlemeniz gerektiğinde “affedersiniz” veya “özür dilerim” sözlerini kullandığınızda yolun daha çabuk açıldığını göreceksiniz.

Teşekkür

Size yapılan bir iyilik için veya hizmette bulunan biri için teşekkür etmek çok centilmence bir davranıştır.
Bu kelime, karşınızdaki kişide size karşı olumlu duygular oluşmasını sağlayacaktır.Size yol tarif eden birine olduğu gibi, lokantada yemeğinizi getiren garsona da teşekkür etmelisiniz.

Kaynakça:Alıcı,Akın.(2012) Yeni Görgü Kuralları.Elma Yayınevi

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *