Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Porselen Makyajı

  • Ağustos 17, 2022
  • 3 min read
Porselen Makyajı

Porselen makyaj

Porselen Makyajın Tanımı


Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaya başlanan porselen makyajı denilince ilk akla gelen, kapatıcı özelliği yüksek profesyonel makyaj kozmetikleri ile bütün lekelerin ve kusurların kapatılarak cildin pürüzsüz bir görünüm elde edilmesiyle yapılan makyaj uygulamalarıdır.

Asıl porselen makyajı, 18.yüzyılda Fransız Barok Dönemi’ne ait kadınların kendilerine yaptıkları solgun, bembeyaz yüz ile zerafetin simgelendiği dönem makyajıdır.Günümüzde hâlâ tiyatro, opera ve bale gibi sahne sanatlarında bu makyaj tekniğinden yararlanılmaktadır. Ancak günümüzde o yıllarda uygulanan makyaj tekniği biraz değişitirilmiş de olsa asil bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Porselen Makyaj Uygulaması

Porselen Makyaj Uygulaması


Dönemsel porselen makyajda yüz bembeyazdır. Dudakların kırmızı, yanakların hafif pembe olduğu porselen ciltler, tam da 18.yüzyıl kadınlarının kırılgan ve kadınsı yanını ortaya çıkarmaktadır. Solgun, bembeyaz tenin zarafeti simgelediği o yıllarda uygulanan makyaj günümüz de biraz değiştirilmiştir. Beyaz tenlilere çok yakışacak bu makyaj koyu tenlilerde pek hoş durmaz. Bu makyajı uygularken porselen gibi bir cilt elde etmek için teninizin duruluğunu pembe allıkla renklendirebilirsiniz.

Porselen Makyaj Uygulaması

Porselen makyaj uygulamalarında yüksek kapatıcı özelliğine sahip makyaj kozmetikleri kullanıldığı için çok özel geceler ve çekimler haricinde gün ışığında kullanılabilecek bir makyaj türü değildir. Özellikle gündüz, güneş ışığında yaptığınız bütün makyaj detayları tek tek farkedilecektir.Çok belli belirsiz gölgelendirmelerle yüz kemikleri ortaya çıkartılır ve renkler hiçbir zaman çok belirgin değildir.Porselen makyajda pembe yanaklar yoktur. Porselen makyajda bronz pudralar yoktur. Porselen makyajda sadece yüzdeki çizgiler ortaya çıkartılır ve özellikle yüzde kusurlu görülen bir kısım varsa neredeyse yeniden çizilir.

Tüm yüz fondöten ve pudrayla kapatılır. Buna dudaklar da dâhildir. Bunun üzerine kullanılacak zaman ve yere uygun bir göz makyajı yapılır.Yanak, alın ve çeneye rengi çok parlak durmayacak pudra ve allıklar uygulanır. Porselen makyajda kullanılan ürünler genelde mattır, simli ya da sedefli değildir. Porselen makyajda en çok kullanılan ruj rengi kırmızıdır çünkü yüz ve gözler hemen hemen renksiz gözükür, o sebeple dudaklarda renk ön plana çıkarılır. Makyajın kalıcılığı ve akmaması içinse sabitleyici spreyler ya da transparan pudralar kullanılır.

Kaynakça:MEGEP, Makyaj.Ankara,2014

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *