Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

TikTok Politikaları Değişiyor

  • Haziran 21, 2022
  • 3 min read
TikTok Politikaları Değişiyor
Tik Tok AB’ kurallarını kabul etti

TikTok, bir tüketici hakları organizasyonunun sosyal medya platformunun çocukları gizli reklamlardan ve uygunsuz içerikten koruyamadığına dair alarm vermesinin ardından markalı içerik politikasında değişiklik yapmayı kabul etti.

Avrupa Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, TikTok ile istişarenin ardından şirketin uygulamalarını AB kurallarına uygun hale getirmeyi taahhüt ettiğini söyledi. TikTok, markalı içerik politikasında, kullanıcıların ifşa edilmemiş markalı içerikleri bildirmelerine ve çocukları bir şeyler satın almaya kandırabilecek reklamları işaretlemelerine izin vermek de dahil olmak üzere bir dizi değişiklik yaptı.

Güncellenen politika ayrıca alkol, sigara gibi “uygunsuz ürün ve hizmetlerin” ve “hızlı zengin olma” planlarının tanıtımını da yasaklıyor. Ücretli reklamlar yeni bir etiketle tanımlanacak ve kullanıcılardan #ad veya #sponsorlu gibi markayla ilgili anahtar kelimelerle altyazılı içerik yayınlarken bir düğmeyi açmaları istenecek. 10.000’den fazla takipçisi olan kullanıcılar, videolarını TikTok’un yönergelerine göre inceleyecek.

Değişiklikler, Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC) tarafından yapılan ve TikTok’un AB kurallarını ihlal ettiğini tespit eden bir şikayetten kaynaklandı. Avrupa’nın dört bir yanından tüketici makamlarıyla birlikte komisyon, sorunlu uygulamaları ele almak ve şirket politikalarının BEUC tarafından dile getirilen endişeleri ele almasını sağlamak için TikTok ile çalıştı.

Avrupa Adalet Komisyonu Üyesi Didier Reynders yaptığı açıklamada, “TikTok’un ticari faaliyetlerini yürütme biçiminde daha fazla şeffaflık taahhüdünü memnuniyetle karşılıyoruz.” Dedi. “Diyalogumuz sayesinde tüketiciler bu platformu kullanırken maruz kaldıkları her türlü reklamı görebilecekler.” Komisyonun durumu izlemeye devam edeceğini ve özellikle genç kullanıcılar üzerindeki etkilere dikkat edeceğini de sözlerine ekledi.

Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “Geçen yıl boyunca, bir dizi politikamızı ve özelliğimizi gözden geçirmek ve değiştirmek için Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici koruma yetkilileriyle işbirliği içinde çalışabilmeyi takdir ettik.” Dedi. “Topluluğumuz için mümkün olan en iyi TikTok deneyimini sağlamak için nasıl geliştirebileceğimizi aramaya devam edeceğiz.”

TikTok Politikaları Değişiyor

Kaynak:https://www.cnet.com

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *