Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Köpekler Ve Cinsleri

  • Eylül 24, 2023
  • 8 min read
Köpekler Ve Cinsleri

Sadık Yardımcılarımız Köpekler, kimi zaman sevecen ve sadık bir dost, kimi zaman saldırgan ve yırtıcı bir düşman, kimi zaman da hayat kurtaran bir yardımcı olan köpeklerle insanların ilişkisi çok eski zamanalra dayanır.
Tarih boyunca insanoğlu bu zeki, uyumlu hayvanları bekçilik, avcılık gibi pek çok alanda kullanılmıştır. Melezleme yöntemiyle yeni cinsler oluşturulmuş, bu melezlemeler ise insanların ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir. Köpekler MÖ 4000’li yıllarda avcı, Mısır’da bekçi, Roma’da mesajcı, Avrupa’da ise koruyucu ya da sürü çobanı olarak görevlendirilmiştir. Bazen de sadece bir dost olarak insanların yanında bulundurulmuştur.

Labrador Retriever

Canlı, duygulu ve sevimlidirler. Çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşı ve bakıcıdır. Aile fertleri ile çok iyi geçinir. Gereksiz yere saldırgan davranışları olmaz.
Koku alma duygusu mükemmeldir. Sahibiyle uyum içinde çalışmayı bilir. Bataklık ve sulu arazilerde avı getirme konusunda çok ustadır. Suya dalma özelliğiyle, ağlarını toplayan balıkçılara yardımcı olur. Soylu, sağlıklı ve dayanıklı bir köpektir.

Dalmaçyalı

Dalmaçyalıların kökeni hakkında herkes farklı şey söyler. Ancak bilindiği kadarıyla bu cins, çok eskilere uzanan bir geçmişe sahiptir. Hatta Mısır yazıtlarında dahi Dalmaçyalıların çizildiği duvar süslemelerine rastlamak mümkündür.
Dalmaçyalıların temel rengi daima beyazdır ve üzerinde siyah, ya da koyu kırmızı lekeler vardır. Bu lekelerin belirgin ve vücudun her yerine dağılmış olması gerekir. Bu özellik köpeğin değerini artırır. Yavrular doğduklarında ise saf beyazdırlar.
Dalmaçyalı bağımsız bir köpektir. Ancak yine de ev hayatından hoşlanır, sadıktır. Çok duyarlı ve çok da hareketlidir. İnsana ihtiyaç duyar, Hafızası mükemmeldir Kendisine yapılan kötü muameleyi yıllar sonra bile hatırlayabilir. Bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Temiz ve zariftir, çamurdan hoşlanmaz, su ve sabunu sever.
Alman Kurdu

Cesur, neşeli, sadık, kararlı, efendisine ve çocuklarına sevgi duyan, öteki hayvanlara karşı hoşgörülü, yabancılara karşı uyanık bir hayvandır. Kolay eğitilir, sahibinin ne istediğini hemen anlar.
Kurtarma köpeği ( suda, doğada ya da yangında) ve polis köpeği ( eski bir izi bile sürebilir) olarak kullanılmaktadır. Alman kurdu, bekçi köpeği olarak eşsiz; mükemmel refleksleri vardır ve çabuk saldırıya geçebilirler. Kendisine verilen görevi daima coşku ile yerine getirir. Sahibini çok iyi korur.

Yorkshire Terrier

Sevimli ve oyuncu bir ırktır. Bütün Terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, sahibine karşı uyumlu, yabancılara karşı ise kuşkucudur. İnsanlara eşlik eden köpekler arasında bütün dünyada çok popülerdir.

Sibirya Kızak Köpeği

Bu cins köpekler dilleri aracılığıyla terleme yaparak vücutlarındaki ısı fazlasını atarlar. Bu nedenle kutup bölgelerinde bile serinlemek için solurken dillerini çıkarırlar.

Saint Bernard

St. Bernard dayanıklı, dikkatli, tedbirli, çok gelişmiş koku algısına sahip bir köpektir. Bu ırk bugüne kadar pek çok insanın hayatını kurtarmıştır. Uysal, zeki, korumacı, sakin, atak ve dost canlısı bir hayvandır. Çığ felaketlerini önceden sezebilme yeteneği vardır. Küçük köpeklerden pek hoşlanmaz.

Boxer

Melez bir cinstir, 1850 yılında Münih’te Bullenbeisser Mastiff ile Bulldog’un çiftleşmesiyle oluşmuştur Avcılıkta, kökeni sebebiyle boğa dövüşçülüğünde, bekçilikte kullanılır. Boxer “en güzel çirkin köpek” olarak adlandırılır.
Çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Eğitimi çok kolaydır.

Cihihuahua

Amerika kıtasının bilinen en eski ve en küçük köpek cinsidir. Meksika’ya özgü bir köpektir, ancak bu bölgeye Çinliler tarafından getirilmiştir.
Ne kadar küçük olursa, o kadar değer kazanır. Cesur, çok canlı, gururlu, duygulu, sadık, zeki, girişken bir köpektir. Kafasında molera denilen yumuşak bir alan vardır. Bu bölgeye gelen ufak bir darbe bile hayvanın ölümüne sebep olabilir. Sinirlendiği veya heyecanlandığı zaman titrer.
İnsana dost olan bir köpektir. Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir.

Chow Chow

Aslana benzeyen, ağırbaşlı bir hayvandır. İçe dönük, ilgisiz ve aldırışsız bir hali vardır. Efendisine karşı çok sadık ve samimidir. Burunluk takılmasından ve kayıştan hoşlanmaz. Şirin gözükebilir, ancak oyun oynamaya gelmez. Aynı zamanda inatçıdırlar ve tek sahip tanır. Diğer hayvanlarla arası iyi değildir; sebepsiz yere saldırabilir. Sakin insanlara daha rahat uyum sağlar. Doğuştan koruma köpeğidir.

Collie

Collie, yüzyıllardır çoban köpekleri arasında hep önemli bir yere sahip olmuştur. Çevikliğinin yanı sıra güzelliği ve uyumluluğu da dikkat çekicidir. Bu cinse değer kazandıran en belirgin özelliklerinden biri öne doğru dümdüz uzanan başısır. Tüy rengi, sarımsı kahverenginin çeşitli tonlarından, kum ve maun rengine kadar değişebilir. Mavimsi siyah ya da karışık da olabilir.
Temelde nazik ve duyarlıdır, ama bazen inatçı ve temel olabilir. Efendisini ve çocukları koruma duygusu çok gelişmiştir. Gururlu, zeki ve sadıktır. Ancak apartman yaşamına uygun değildir, çünkü çok havlar.
Collie, güçlü, dikkatli ve hareketli bir köpektir. Zeki olduğu için, bekçi köpeği, kurtarma köpeği ve kör çocuklara rehber olarak kullanılır.

İngiliz Bulldog

19. Yüzyıla kadar, saldırgan, yırtıcı ve kan dökücü bir hayvan olarak tanınıyordu. Öyle ki, Romalılar zincire vurulmuş olsa bile bir Bulldog’un sokağa çıkarılmasını yaklaşmışlardı. Yüzyıllar sonra tehdit edici görünüşünün yanı sıra iyi huylu, temkinli, ağırbaşlı, sadık, cesur, evcil, temiz ve soylu bir köpek olduğu kabul edildi.
Vücut yapısından ötürü nefes ile ilgili sağlık problemleri yaşar. Yemeği konusunda oldukça hassastır, paylaşmayı sevmez. Bu nedenle mamasını yerken kesinlikle dokunulmamalıdır.

Husky Köpeği

Sibirya yerlisi olan Husky, 1909’da Alaska’ya getirilmiştir.
Dayanıklı, canlı, hareketli bir köpektir. Tüyleri yumuşak, derisi kalındır. Şiddetli sağuğa ( -50,-600c) dayanıklıdır. İnsanlara uyumlu ve duygulu bir köpektir. İyi bir arkadaş olmakla birlikte, son derece inatçıdır ve canı kolay sıkılır. Soğuk iklimleri tercih eder. Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışmalarında kullanılır.

Kangal Köpeği

Çok eski çağlardan beri Anadolu’da yaşar. ” Türk bekçi köpeği” olarak da bilinir. Zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlamaya duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpekir. Yabancılara karşı kuşkucudur. Bu nedenle de güvenli ve çitlerle çevrili bir avluda yaşaması gerekir. Çok cesur ve dayanıklıdır. Sadıktır, ailesini hayatı pahasına korur. Mükemmel bir çoban köpeğidir.

Golden Retriever


Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir. Sağlam ve güçlüdür; köku alma duygusu gelişmiştir. Toprak’ta ve suda oldukça iyi çalışır. Yumuşak huylu olduğu için insana çok iyi eşlik eder. Aile hayatına uyum sağlar. Çocuklara, hata bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir.

Lihasa Apso

Tibetli’dir ve ismini Lhasa kentinden almıştır. İnatçı, güvenli, sabine karşı uyumudur. Hep birlikte ve havlamaya hazır, ailesine sadık bir köpektir. Kaba hareketlerinden hoşlanmaz ve çocuklarla arası iyidir. Tüylerinin uzunluğuyla ünlüdür.

Pekingese

Yüzyıllarca Pekin imparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur. İngiliz ve Fransız askerler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir.
Duyarlı, sahibine karşı son derece duygulu, ağırbaşlı, sadık, itaatli, gururdur. yabancılara karşı ise kuşkucu bir köpektir. Eğitilerek havlayan bir bekçi köpeği haline de gelebilir.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *