Faydalı Pratik Bilgiler | Bilgisiz Kalma

Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor

  • Mayıs 15, 2022
  • 5 min read
Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor
Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor
Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor

Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor
NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Bu araştırma, NASA’nın uzun vadeli insan keşif hedefleri için kritik öneme sahip, çünkü derin uzayda yaşayan ve çalışan gelecekteki astronotlar için gıda kaynakları geliştirmek için Ay ve Mars’ta bulunan kaynakları kullanmamız gerekecek” dedi. “Bu temel bitki büyüme araştırması aynı zamanda NASA’nın, Dünya’nın burada, gıda kıtlığı olan bölgelerinde bitkilerin stresli koşulların üstesinden nasıl gelebileceğini anlamamıza yardımcı olabilecek tarımsal yeniliklerin kilidini açmak için nasıl çalıştığının önemli bir örneğidir.”

Florida Üniversitesi’ndeki bilim adamları, hem uzay araştırmalarını mümkün kılabilecek hem de insanlığa fayda sağlayabilecek – yapımları on yıllardır süren – çığır açan bir keşif yaptılar. Gainesville Florida Üniversitesi’nde Bahçıvanlık Bilimleri bölümünde profesör olan Robert Ferl ve Mayıs’ta yayınlanan bir makalede iletişim yazarı olan Robert Ferl, “50 yıl sonra, Apollo laboratuvarlarında başlatılan deneyleri tamamlıyoruz” dedi. 12, 2022, İletişim Biyolojisinde. “Önce bitkilerin regolitte büyüyüp büyüyemeyeceğini sorduk. İkincisi, bir gün insanların Ay’da daha uzun süre kalmasına nasıl yardımcı olabilir?

Bilim Adamları Ay Topraklarında Bitki Yetiştiriyor

İlk sorunun cevabı kocaman bir evet. Bitkiler ay regolitinde büyüyebilir. Onlar Dünya toprağında yetişen bitkiler kadar ya da volkanik külden yapılmış bir ay benzeri içinde yetişen kontrol grubundakiler kadar sağlam değillerdi, ama gerçekten de büyüdüler. Ekip, ay örneklerinde bitkilerin nasıl tepki verdiğini inceleyerek, ikinci soruyu da yanıtlamayı umuyor ve gelecekteki astronotların bir gün Ay’da besin açısından daha zengin bitkiler yetiştirmesinin ve derin uzayda gelişmelerinin yolunu açmayı umuyor.

Araştırmayı destekleyen Baş Keşif Bilimcisi Jacob Bleacher, “Daha fazlasını keşfetmek ve içinde yaşadığımız güneş sistemi hakkında bilgi edinmek için Ay’da bulunanlardan yararlanmamız gerekiyor, böylece hepsini yanımıza almak zorunda değiliz” dedi. NASA’nın Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Artemis programı. Bleacher, NASA’nın gelecekteki astronotlar tarafından kullanılabilecek su olabileceğine inanılan Ay’ın Güney Kutbu’na robotik görevler göndermesinin de bu yüzden olduğuna dikkat çekiyor. “Dahası, bitki yetiştirmek, gittiğimizde üzerinde çalışacağımız türden bir şey. Dolayısıyla, yerdeki bu çalışmalar, Ay’daki bir sonraki insanlar tarafından bu araştırmayı genişletmenin yolunu açıyor.”

Ay Topraklarında Bitki
Ay Topraklarında Bitki

Avrasya ve Afrika’ya özgü Arabidopsis thaliana, hardal yeşillikleri ve brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi diğer turpgil sebzelerin akrabasıdır. Bilim adamları için de önemli bir rol oynar: küçük boyutu ve büyüme kolaylığı nedeniyle, bitki biyolojisinin tüm alanlarında araştırma için model organizma olarak kullanılan, dünyada en çok çalışılan bitkilerden biridir. Bu nedenle, bilim adamları genlerinin neye benzediğini, farklı koşullarda nasıl davrandığını, hatta uzayda nasıl büyüdüğünü zaten biliyorlar.

Arabidopsis’i büyütmek için ekip, Apollo 11, 12 ve 17 görevlerinde toplanan örnekleri kullandı ve her bitki için yalnızca bir gram regolit ayrıldı. Ekip, numunelere su ve ardından tohum ekledi. Ardından tepsileri temiz bir odada teraryum kutularına koyarlar. Her gün bir besin solüsyonu eklendi.

“İki gün sonra filizlenmeye başladılar!” Florida Üniversitesi’nde Bahçe Bitkileri Bilimleri alanında profesör olan ve makalenin ilk yazarı olan Anna-Lisa Paul dedi. “Her şey filizlendi. Ne kadar şaşırdık anlatamam! İster ay örneğinde ister kontrolde olsun, her bitki altıncı güne kadar aynı görünüyordu.”

Ancak altıncı günden sonra, bitkilerin volkanik külde büyüyen kontrol grubu bitkileri kadar sağlam olmadığı ve hangi tür numunede bulunduklarına bağlı olarak bitkilerin farklı şekilde büyüdüğü açıktı. Bitkiler daha yavaş büyüdü ve bodurlaştı. kökler; ek olarak, bazılarında bodur yapraklar ve spor kırmızımsı pigmentasyon vardı.

20 gün sonra, bitkiler çiçek açmaya başlamadan hemen önce, ekip bitkileri topladı, toprakladı ve RNA’yı inceledi. Biyolojik bir sistemde genlerin kodu birden çok adımda çözülür. İlk olarak, genler veya DNA, RNA’ya kopyalanır. Daha sonra RNA bir protein dizisine çevrilir. Bu proteinler, canlı bir organizmadaki birçok biyolojik işlemin yürütülmesinden sorumludur. RNA’nın dizilenmesi, eksprese edilen genlerin modellerini ortaya çıkardı; bu, bitkilerin gerçekten stres altında olduğunu ve araştırmacıların Arabidopsis’in , örneğin toprağın çok fazla tuz veya ağır metale sahip olduğu diğer zorlu ortamlarda büyümeye tepki verdiğini görme biçimine tepki verdiğini gösterdi.

Kaynak: Nasa

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *